Krby a pece

Pozrite si galériu diel našich členov, prečítajte si o rôznych druhoch vykurovacích systémov a inšpirujte sa pri vašom projekte.

Krb alebo pec a možnosti vykurovania drevom

Poznáme mnoho systémov vykurovania drevom. Tu sa o nich môžete dozvedieť viac a vybrať si pre vás ten správny.

Kachľová pec

Kachľová pec

Murované uzatvorené ohnisko s dvierkami na prikladanie dreva a niekoľko metrov šamotových ťahov, ktoré spolu s kachlicami akumulujú vytvorené teplo. Vyžaruje príjemné, jemné a dlhodobé sálavé teplo. Výkon a veľkosť pece sa dimenzuje podľa tepelnej straty priestoru. Je určená na trvalé vykurovanie. Má nízku spotrebu dreva.  Je možné dosiahnuť aj 12 hodinovú prevádzku dokonca až 24h.

Akumulačná pec

Akumulačná pec

Voľne stojace ohnisko na spaľovanie dreva (vykurovacia vložka do kachľových pecí) umiestnené v obstavbe. Ohnisko je napojené na prídavné šamotové akumulačné ťahy. Zohrieva vzduch v priestore a odovzdáva príjemné sálavé teplo cez keramický plášť. Akumulačné ťahy zabezpečujú, že pec zostáva teplá dlhšie ako krb. Je možné dosiahnuť aj 12 hodinovú prevádzku dokonca až 24h.

Hypokaustová pec

Hypokaustová pec

Voľne stojace ohnisko na spaľovanie dreva (murované ohnisko alebo vykurovacia vložka do kachľových pecí) umiestnené v uzatvorenej obstavbe. Sálavé teplo sa odovzdáva cez veľké vykurované plochy s možnosťou vykurovania viacerých miestností.

Otvorený krb/kozub

Otvorený krb/kozub

Pôvodné murované otvorené ohnisko s priamym napojením na komín bez ťahov. Takéto riešenie funguje s veľmi nízkou účinnosťou a má vysokú spotrebu paliva. Nie je určené na vykurovanie. V tomto prípade ide len o vizuálnu stránku ohňa. V súčasnosti však existujú aj účinné systémy na realizáciu takýchto diel.

Teplovzdušný krb/kozub

Teplovzdušný krb/kozub

Voľne stojace ohnisko na spaľovanie dreva (krbová vložka) umiestnené v otvorenej obstavbe s otváracími alebo výsuvnými dvierkami. Má veľký podiel teplovzdušného tepla a odovzdáva malý podiel sálaním. Má rýchly nábeh a je určený na príležitostné vykurovanie priestorov.

Akumulačný krb/kozub

Akumulačný krb/kozub

Voľne stojace ohnisko na spaľovanie dreva (krbová vložka) umiestnené v otvorenej obstavbe. Spotrebič s viditeľným ohňom cez otváracie alebo výsuvné dvierka. Popri teplovzdušnom teple vzniká príjemné sálavé teplo cez prídavné akumulačné ťahy.