Krb alebo pec a možnosti vykurovania drevom - Cech kachliarov
Späť ÚvodAktualityKrb alebo pec a možnosti vykurovania drevom

Krb alebo pec a možnosti vykurovania drevom


Poznáme mnoho systémov vykurovania drevom. Tu sa o nich môžete dozvedieť viac a vybrať si pre vás ten správny.

Kachľová akumulačná pec
Murované uzatvorené ohnisko s dvierkami na prikladanie paliva a niekoľko metrov šamotových ťahov, ktoré spolu s kachlicami akumulujú vyrobené teplo. Vyžaruje príjemné, jemné a dlhodobé sálavé teplo. Dimenzuje sa podľa veľkosti priestoru. Je určená na trvalé vykurovanie. Má nízku spotrebu dreva.

Teplovzdušná pec
Voľne stojace ohnisko na spaľovanie dreva (vykurovacia vložka do kachľových pecí) umiestnené v "otvorenej obstavbe". Zohrieva priamo vzduch v priestore a slúži preto na rýchlejšie vykúrenie priestorov.

Kombinovaná pec
Voľne stojace ohnisko na spaľovanie dreva (vykurovacia vložka do kachľových pecí) umiestnené v "otvorenej obstavbe", napojené na prídavné keramické akumulačné ťahy. Zohrieva vzduch v priestore a zároveň odovzdáva príjemné sálavé teplo cez akumulačné ťahy.

Hypokaustová pec
Voľne stojace ohnisko na spaľovanie dreva (murované ohnisko alebo vykurovacia vložka do kachľových pecí) umiestnené v "uzatvorenej obstavbe". Sálavé teplo sa odovzdáva cez veľké vykurované plochy s možnosťou vykurovania aj viacerých miestností.

Otvorený krb/kozub
Murované otvorené ohnisko s priamym napojením na komín bez ťahov. Takéto riešenie funguje s veľmi nízkou účinnosťou a má vysokú spotrebu paliva. Nie je určené na vykurovanie. V tomto prípade ide len o vizuálnu stránku ohňa.

Teplovzdušný krb/kozub
Voľne stojace ohnisko na spaľovanie dreva (krbová vložka) umiestnené v "otvorenej obstavbe" s otváracími alebo výsuvnými dvierkami. Má veľký podiel teplovzdušného tepla a odovzdáva malý podiel sálaním. Má rýchly nábeh a je určený na príležitostné vykurovanie priestorov.

Akumulačný krb/kozub
Voľne stojace ohnisko na spaľovanie dreva (krbová vložka) umiestnené v "otvorenej obstavbe", ale s viditeľným ohňom cez otváracie alebo výsuvné dvierka. Popri teplovzdušnom teple vzniká príjemné sálavé teplo cez prídavné akumulačné ťahy.

Prihlásenie