Oheň ako jeden zo živlov sprevádza človeka od nepamäti. Už pračlovek sa ho naučil založiť, používať a využívať. Ovládanie ohňa bolo základným predpokladom pre migráciu pravekých ľudí z Afriky do chladnejších oblastí. Oheň zabezpečoval nezávislosť od počasia, chránil ľudí pred predátormi, dodával svetlo a hlavne teplo. Možno si to ani neuvedomujeme, ale na obrázkoch pravekých ľudí zo školských učebníc sedia títo ľudia väčšinou okolo ohňa. Oheň totiž zbližuje.
Časy sa zmenili, žijeme inak ako sa žilo kedysi. No oheň, ako zbližujúci prvok, je s nami stále a ak sa chceme s priateľmi zabaviť, často volíme práve posedenie pri ohni. A tak aj v dnešnej modernej a technikou presýtenej dobe je ten prapôvodný živel žiadaný. Robí nám pohodu, hreje nás, vytvára príjemnú klímu v našom obydlí.
Veľmi pozitívne na naše zdravie vplýva hlavne sálavé teplo. V prírode ho poznáme vo forme slnečného žiarenia, ktoré je veľmi príjemné. Vo svojom obydlí si sálavé teplo dokážeme vyrobiť fungujúcou kachľovou pecou či akumulačným krbom. Miestnosť vykurovaná sálaním má optimálnu vlhkosť vzduchu, rozdiel teplôt medzi stropom a podlahou nie je veľký a teda dobre sa nám dýcha a na nohy nie je zima. Tieto diela sú však technicky dosť náročné, a preto pri rozhodovaní sa komu zveriť stavbu krbu, kachľovej pece či sporáku je potrebné zvážiť nielen cenu, ale hlavne úžitkové vlastnosti budúceho diela a vplyv na vaše zdravie.