Majstrovstvá Európy v kachliarstve - Cech kachliarov
Späť ÚvodAktualityMajstrovstvá Európy v kachliarstve

ME v Kachliarstve

 

28. až 30. Januára 2015 sa konala výstava kachliarstva, ktorej súčasťou boli, divácky veľmi zaujímavé, Majstrovstvé Európy v Kachliarstve. Slovensko malo na tomto podujatí, ako člen medzinárodného zväzu VEUKO, svoje "Kráľovské" zastúpenie.

Pre slovenských kachliarov bola pripravená aj prednáška s prekladom do slovenčiny "Pozitívny vplyv sálavého tepla na zdravie človeka - vedecké poznatky". Počas prednášky odzneli informácie o pripravovaných zmenách v technických požiadavkách na realizované stavby, ktoré budú na kachliarov kladené od roku 2022 Európskou úniou.

Prednáška bola prezentovaná Dr. Thomasom Schiffertom, ktorý upozornil, že zmeny sú bližšie ako si uvedomujeme a je nutné už teraz sa na ne spoločne pripraviť. Zmeny sa týkali sprísnenia kritérií pri stavbe diel, aby diela spĺňali prísne emisné a účinnostné kritéria a tým prispeli k ochrane životného prostredia.Veľtrh bol prístupný pre širokú verejnosť nakoľko v rakúskom zväze si plne uvedomujú potrebu informovať o ekologických a ekonomických spôsoboch vykurovania.

Súčasťou veľtrhu bola aj súťaž Európske majstrovstvá kachliarov. Súťaž spočívala v stavbe individuálnej kachľovej pece v presne definovaných rozmeroch. Kachľové pec sa stavala klasicky na hlinu a dielo museli dokončiť za tri dni. Súťaže sa zúčastnil aj Slovenský zástupca v osobe Dušana Kráľoviča ml., ktorý sa v silnej konkurencii umiestnil na krásnom 4. mieste spomedzi siedmych krajín. Majstrovstvá potvrdili, že ďalšia generácia kachliarov bude dostatočne odborne zdatná, aby vysokú odbornosť kachliarskeho remesla obhájila. Veľtrh bol ukončený slávnostným odovzdávaním cien účastníkom ME v Kachliarstve. Potom už nasledovalo "len" odovzdávanie si vzájomných skúseností spoločnou KACHLIARSKOU rečou.

Za Cech Kachliarov nadšenec Martin Tršo

Prihlásenie