Krb, pec alebo sporák ?

Krb, pec alebo sporák ?

Odborné príspevky20.05.2023

Kachle, krb alebo sporák?

V rámci interiérového dizajnu a odvekej túžby človeka ovládnuť oheň mnohí túžia vlastniť dielo umožňujúce pohľad na horiaci plameň. Neopomenuteľnou súčasťou je aj energetická nezávislosť v prípade výpadku hlavných zdrojov a finančná úspora. Mylná predstava sa vynára hlavne pri pojme kachle. Väčšina si predstaví starý sporák u svojich predkov. A tak ani nevedia presne určiť aký typ vykurovania vlastne túžia mať. Rozdiel medzi kachľami, krbom a sporákom sa budeme snažiť vysvetliť v článku.

Kachle

Kachle je ľudový názov pre kachľovú pec. Je to individuálne stavané dielo. Primárnou funkciou je vykurovať priestor a tomu je podriadený aj princíp fungovania daného diela. Orientuje sa viac na efektivitu ako na efektnosť. Je možné ho použiť na komplexné vykurovanie domu. Nábeh je v hodinách a po pomerne dlhom nahrievaní je aj dlhá fáza výdrže (sálania) tepla. Sú vysoko účinné a šetrné k životnému prostrediu. Je však možné poňať ich nielen tradične, ale aj moderne. Atmosféru dotvára pohľad na plápolajúci oheň cez presklené dvierka.


Výhody a nevýhody kachľových pecí
·         vysoká účinnosť diela a akumulácia tepla
·         môžu vykurovať celý dom
·         originálne dielo podľa predstáv zákazníka (podľa potrieb domu)
·         pri správnej obsluhe sú šetrné k životnému prostrediu
·         vyššia cena ako v prípade štandardizovaných krbov

 

Krbové kachle

Nesprávny názov. Jedná sa len o krb, ktorý na prvý pohľad má vyzerať ako kachľový. Oproti individuálne stavaným kachľovým peciam sú priemyselne vyrábané dopravované na miesto už hotové a nie sú teda originálnym dielom, ktoré nemá nikto iný. Ich návrh nie je presne podľa potrieb Vášho interiéru, ale podľa všeobecných požiadaviek. Umožňujú minimálnu akumuláciu tepla, naviac s ohľadom na priame napojenie na komín majú veľkú komínovou stratu, ich účinnosť je nižšia ako v prípade kachľových pecí.


Výhody a nevýhody krbových kachieľ
·         sú lacnejšie ako individuálne stavané pece a krby
·         možnosť rýchleho zakúpenia a dopravy domov
·         nižšia účinnosť a minimálna akumulácia tepla
·         štandardizovaný dizajn
·         nastavenie je všeobecné, nie vždy spĺňa potreby zákazníka

 


Krb

V súčasnej dobe sa takmer pri každej novostavbe uvažuje s komínom a následným krbom. Krb, respektíve obstavaná krbová vložka, slúži k vykurovaniu a súčasne plní funkciu dizajnového prvku interiéru s panoramatickým pohľadom na plápolajúci plameň. Moderné stavby sa už kvôli čistej a zdravšej prevádzke nerealizujú ako teplovzdušné, ale ako akumulačné. Rozdiel je v type obstavby a použitých materiáloch. Akumulačné krby kombinujú požiadavky na moderný dizajn vrátane veľkého skla, zároveň sa vyznačujú zvýšenou účinností i schopnosťou akumulácie a prenosu tepla sálaním. Môže byť dobrým kompromisom v prípade nedostatku priestoru pre stavbu kachľovej pece.


Zdroj: databáza Cechu kachliarov Realizátor: Ignis Krby

Výhody a nevýhody krbov
·         sú lacnejšie ako individuálne stavané pece
·         možnosť voľby zo širokej škály veľkostí presklenia
·         podľa voľby obstavby možnosť akumulácie a sálania tepla
·         moderný dizajn
·         dimenzovanie je možné nastaviť podľa predstáv zákazníka
·         pomerne veľká zložka (1/3 a viac) výkonu sa presála cez sklo

Sporák

Kachľový sporák niekedy býva označovaní ako šporák. Oba názvy sú spisovné avšak šporák je zastaraný. Ponúka možnosti varenia, pečenia, sušenia, ohrevu vody, naviac príjemne vykuruje kuchyňu a priľahlé priestory. Často je jeho súčasťou aj ložná plocha, na ktorej sa dá odpočívať. Sporák sa dá používať aj ako jeden z hlavných zdrojov vykurovania.
Ak sa zákazník rozhodne pre inú variantu ako krbové kachle, ktoré je možné zakúpiť si v špecializovaných predajniach, osloví kachliara s dopytom na individuálne stavané dielo. Skôr ako to zákazník urobí je dobré vziať do úvahy viaceré aspekty.

  • Čo od diela očakávam? (vykurovanie, možnosť varenia a pečenia, ohrev vody, pohlaď do ohňa a pod.)

  • Bude dielo hlavným zdrojom tepla?

  • Aký priestor chcem vykurovať? (pripraviť si pôdorys objektu, ideálne i výpočet tepelných strát)

  • Aká je pod plánovaným dielom skladba a nosnosť podlahy a priľahlých stien?

  • Aký mám komín? (priemer, účinná výška - od napojenia dymovodu, stav)

  • Ako často budem kúriť? (denne, o víkendoch, občas atď.)

  • Ako často som schopný a ochotný prikladať?

  • Čo sa mi páči? (obrázky pre ilustráciu)

Kachľové pec, krby a sporáky patria medzi individuálne stavané diela navrhované na zákazku podľa originálneho návrhu a projektu. Nejedná sa o katalógové výrobky limitujúce zákazníka vopred určeným množstvom variant. Každé individuálne stavané dielo je originálom funkciou aj vzhľadom. Na jeho projektovaní sa podieľa  kreativitou nie len kachliar, ale aj sám zákazník.

Ing. Martin Tršo, PhD.
CEO Cech kachliarov